Poradnik

ZANIM KUPISZ MATERAC

Kiedy jest czas na nowy materac?

 • czy materac jest używany codziennie ponad 8–10 lat?
 • czy można zobaczyć wgniecenia na materacu
 • czy pokrowiec zaczyna wyglądać na zniszczony?
 • czy czujesz się zmęczony po obudzeniu?

Jeżeli odpowiedź nawet na jedno z tych pytań jest twierdząca to chyba najlepszy czas aby zastanowić się nad wyborem nowego materaca.

 1. Jeśli masz głęboki sen a rano czujesz się wypoczęty i nie boli Cię kręgosłup oznacza, że Twój materac jest dobry. Nie ma materaca odpowiedniego dla każdego. W zależności od wagi dla jednej osoby materac może być za twardy zaś dla drugiej okaże się zbyt miękki. Wybierz taki materac, który zapewni Ci komfort
 2. Twardość i sprężystość materaca są najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na nasz sen. Aby sprawdzić czy materac jest dla nas odpowiedni należy się na nim położyć na plecach i wsadzić dłoń pod kręgosłup lędźwiowy. Dłoń powinna się zmieścić ale z oporem. Jeśli nie uda nam się wsunąć dłoni, wówczas oznacza że materac jest zbyt miękki. Jeśli wsuniemy ją bez problemów, wówczas oznacza to że jest on za twardy. Jeśli się położymy na boku, nasz kręgosłup powinien być prosty. Materac powinien być twardszy w okolicach kręgosłupa lędźwiowego oraz ud zaś miękki w okolicach barków i łydek. Z tego powodu najlepiej jest wybrać materac posiadający 7 stref twardości, który jest najbardziej optymalny i dopasowany do budowy anatomicznej człowieka.
 3. Warto jest zainwestować większe pieniądze w materac dobrej jakości. Nie należy zapominać że będziemy spędzać na nim 8 godzin dziennie. Im więcej stref twardości w materacu tym wyższa jego jakoś i cena.
 4. Jeśli kupujesz materac powinieneś przed zakupem się na nim położyć, poleżeć przez kilka minut i sprawdzić jak się na nim czujesz. Jeśli łóżko dzielisz z kimś powinieneś z tym kimś robić zakupy. Musicie sprawdzić obydwoje jak się na nim czujecie i czy materac jest wystarczająco duży dla was dwojga.
 5. Materac powinien być dłuższy od osoby śpiącej o minimum 20 cm

JAK WYBRAĆ DOBRY MATERAC

Wybór materaca jest sprawą indywidualną, a zrazem niezwykle istotnym warunkiem w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Niewygodne lub źle dobrane wnętrze łóżka (materac i stelaż) jest jedną z podstawowych przyczyn wielu dysfunkcji kręgosłupa. Istnieje szereg sygnałów, mogących świadczyć o tym, że nasz kręgosłup nie jest prawidłowo ułożony podczas snu:

 • zaburzenia snu
 • bóle pleców i krzyża
 • bóle głowy
 • bóle karku i barków
 • zaburzenia ukrwienia

Łóżko jest miejscem, w którym spędzamy od 6 do 8 godzin w ciągu doby i właściwe dobranie podłoża snu pozwala na odciążenie kręgów i dysków oraz na prawidłową regenerację kręgosłupa, narażonego w ciągu dnia na duże przeciążenia. Dlatego też podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru materaca to odpowiednie wsparcie kręgosłupa oraz poczucie komfortu.

Właściwie dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną pozycję podczas snu, czyli linię poziomą , kiedy leżymy na boku oraz kształt litery S", gdy śpimy na wznak.

Prawidłowy kształt kręgosłupa w pozycji na boku (linia prosta) - kręgosłup właściwie podparty

Prawidłowy, anatomiczny kształt kręgosłupa w pozycji na wznak

Twardy materac nie zapewnia właściwego wsparcia kręgosłupa, powoduje, że mięśnie pleców są napięte a kręgosłup na odcinku lędźwiowym nie jest właściwie podparty (zbyt mała elastyczność materaca). W chwili, kiedy usypiamy dochodzi do rozluźnienia mięśni i automatycznego wygięcia kręgosłupa. Inną bardzo istotną wadą materaca twardego, jest fakt, że wywiera on duży nacisk na ciało. Krew nie może swobodnie krążyć w miejscach nacisku zmuszając Cię do częstych zmian pozycji, co w znaczny sposób pogarsza jakość naszego wypoczynku.

Zbyt miękki materac powoduje, że zapadamy się w niego natychmiast po położeniu, a nasz kręgosłup zamiast linii prostej przypomina "łódkę". Ciało zapada się w materacu, a zmiany pozycji sprawiają trudność. Podczas snu mięśnie pracują, próbując zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa.

Dobry materac powinien charakteryzować się wysoką elastycznością punktową, czyli zdolnością dopasowywania się do anatomicznych krzywizn naszego ciała.