Jak wybrać dobry materac

Wybór materaca jest sprawą indywidualną, a zrazem niezwykle istotnym warunkiem w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Niewygodne lub źle dobrane wnętrze łóżka (materac i stelaż) jest jedną z podstawowych przyczyn wielu dysfunkcji kręgosłupa. Istnieje szereg sygnałów, mogących świadczyć o tym, że nasz kręgosłup nie jest prawidłowo ułożony podczas snu:

  • zaburzenia snu
  • bóle pleców i krzyża
  • bóle głowy
  • bóle karku i barków
  • zaburzenia ukrwienia

Łóżko jest miejscem, w którym spędzamy od 6 do 8 godzin w ciągu doby i właściwe dobranie podłoża snu pozwala na odciążenie kręgów i dysków oraz na prawidłową regenerację kręgosłupa, narażonego w ciągu dnia na duże przeciążenia. Dlatego też podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru materaca to odpowiednie wsparcie kręgosłupa oraz poczucie komfortu.

Właściwie dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną pozycję podczas snu, czyli linię poziomą , kiedy leżymy na boku oraz kształt litery S", gdy śpimy na wznak.

Prawidłowy kształt kręgosłupa w pozycji na boku

Prawidłowy kształt kręgosłupa w pozycji na boku (linia prosta) - kręgosłup właściwie podparty

 

Prawidłowy, anatomiczny kształt kręgosłupa

Twardy materac nie zapewnia właściwego wsparcia kręgosłupa, powoduje, że mięśnie pleców są napięte a kręgosłup na odcinku lędźwiowym nie jest właściwie podparty (zbyt mała elastyczność materaca). W chwili, kiedy usypiamy dochodzi do rozluźnienia mięśni i automatycznego wygięcia kręgosłupa. Inną bardzo istotną wadą materaca twardego, jest fakt, że wywiera on duży nacisk na ciało. Krew nie może swobodnie krążyć w miejscach nacisku zmuszając Cię do częstych zmian pozycji, co w znaczny sposób pogarsza jakość naszego wypoczynku.

Zbyt miękki materac powoduje, że zapadamy się w niego natychmiast po położeniu, a nasz kręgosłup zamiast linii prostej przypomina "łódkę". Ciało zapada się w materacu, a zmiany pozycji sprawiają trudność. Podczas snu mięśnie pracują, próbując zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa.

Nieprawidłowa pozycja

Dobry materac powinien charakteryzować się wysoką elastycznością punktową, czyli zdolnością dopasowywania się do anatomicznych krzywizn naszego ciała