Zanim kupisz materac

ZANIM KUPISZ MATERAC

Kiedy jest czas na nowy materac?

  • czy materac jest używany codziennie ponad 8–10 lat?
  • czy można zobaczyć wgniecenia na materacu
  • czy pokrowiec zaczyna wyglądać na zniszczony?
  • czy czujesz się zmęczony po obudzeniu?

Jeżeli odpowiedź nawet na jedno z tych pytań jest twierdząca to chyba najlepszy czas aby zastanowić się nad wyborem nowego materaca.

  1. Jeśli masz głęboki sen a rano czujesz się wypoczęty i nie boli Cię kręgosłup oznacza, że Twój materac jest dobry. Nie ma materaca odpowiedniego dla każdego. W zależności od wagi dla jednej osoby materac może być za twardy zaś dla drugiej okaże się zbyt miękki. Wybierz taki materac, który zapewni Ci komfort
  2. Twardość i sprężystość materaca są najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na nasz sen. Aby sprawdzić czy materac jest dla nas odpowiedni należy się na nim położyć na plecach i wsadzić dłoń pod kręgosłup lędźwiowy. Dłoń powinna się zmieścić ale z oporem. Jeśli nie uda nam się wsunąć dłoni, wówczas oznacza że materac jest zbyt miękki. Jeśli wsuniemy ją bez problemów, wówczas oznacza to że jest on za twardy. Jeśli się położymy na boku, nasz kręgosłup powinien być prosty. Materac powinien być twardszy w okolicach kręgosłupa lędźwiowego oraz ud zaś miękki w okolicach barków i łydek. Z tego powodu najlepiej jest wybrać materac piankowy odpowiednich parametrów, który jest najbardziej optymalny i dopasowany do budowy anatomicznej człowieka.
  3. Warto jest zainwestować większe pieniądze w materac dobrej jakości. Nie należy zapominać że będziemy spędzać na nim 8 godzin dziennie. Im więcej stref twardości w materacu tym wyższa jego jakoś i cena.
  4. Jeśli kupujesz materac powinieneś przed zakupem się na nim położyć, poleżeć przez kilka minut i sprawdzić jak się na nim czujesz. Jeśli łóżko dzielisz z kimś powinieneś z tym kimś robić zakupy. Musicie sprawdzić obydwoje jak się na nim czujecie i czy materac jest wystarczająco duży dla was dwojga.
  5. Materac powinien być dłuższy od osoby śpiącej o minimum 20 cm