Co to jest materac ortopedyczny

Słowo ortopedia pochodzi od greckiego słowa „ortos", które znaczy „prosty, prawidłowy", „pedia"- „wzrost". Tak nazywa się dziedzina chirurgii, która leczy deformacje i zmiany w aparacie ruchowym (kości, mięśni, ścięgien) i bada sposoby ich uniknięcia. Termin „materac ortopedyczny", nadany przez producentów, niezupełnie odpowiada rzeczywistości, gdyż materac sam leczyć nie może. Dlatego nie spodziewajmy się, że materac ortopedyczny uczyni cud i wyleczy poważne choroby kręgosłupa. Z drugiej zaś strony, dobrze dopasowany materac może zmniejszyć ból spowodowany przez nieprawidłową pozycję kręgosłupa. Komfortowe, dostosowujące się do anatomii ciała materace, przeznaczone są dla ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa i karku.

Materac może być nazywany ortopedycznym, jeżeli podczas snu kręgosłup pozostaje w prawidłowej pozycji. Materace ortopedyczne całą swoją strukturą przystosowują się do systemu mięśni i kości, pomagają utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu, balans poszczególnych grup mięśni i obciążenie na kręgosłup, zmniejszają szkodliwy wpływ na peryferyjne nerwy. Podczas leżenia na takim materacu, rozluźniają się mięśnie szyi i nie formuje się podwójny podbródek. Takie płaskie, dostosowane do fizjologii kręgosłupa materace, ze specjalnym wałkiem pod głowę są jeszcze nowością.

Jak działa materac ortopedyczny?

Wyobraźmy sobie człowieka z nadwagą, leżącego na miękkim materacu. Materac będzie wygięty w środku, zaś leżący człowiek poczuje efekt hamaka: jego talia będzie znajdować się niżej od jego głowy i nóg. Tymczasem szczupła dziewczyna leżąc na zbyt twardym materacu, również nie będzie się czuła wygodnie. Materac nie wygnie się pod jej ciężarem, kręgosłup będzie skrzywiony, powstanie dyskomfort i bóle stawów. Dlatego zaleca się dostosowanie fizycznych parametrów człowieka do właściwości materaca. Tylko dobrany indywidualnie i pasujący do ciała materac może być nazwany ortopedycznym.